Beyin Fırtınası


#|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|ZIndex 


Beyin Fırtınası - kısa versiyonu

(1) insanların fikirlerini yakalama ve ortak temalar etrafında düşüncelerini organize süreci.

(2) Grup problem çözme yöntemleri, ürün kavramı nesil kullanılır, kullanım biçimi pek çok değişiklikler, kendi adına her varyasyonu vardır.


Beyin Fırtınası - uzun versiyon

Beyin fırtınası, bir sorunun çözümü için çok sayıda fikir üretmek için tasarlanmış bir grup yaratıcılık tekniktir. 1953 yılında yöntemi Uygulamalı Imagination adlı bir kitap Alex Faickney Osborn tarafından popüler oldu. Osborn grupları, beyin fırtınası ile, yaratıcı çıkış çift önerdi.

Beyin fırtınası popüler bir grup tekniği olmasına rağmen, araştırmacılar üretilen fikirler miktarı veya kalitesi artırmak için etkinliği kanıt bulamadı. Çünkü oyalama, sosyal loafing, değerlendirme endişe, ve üretim engelleme gibi sorunların, beyin fırtınası grupları gruplar diğer türlerine göre biraz daha etkili ve aslında bağımsız çalışan bireylere göre daha az etkilidir. Yaratıcılık Ansiklopedisi, Tudor Rickards, giriş yaptığı beyin fırtınası, tartışmalar özetler ve grup çalışması fikirlerin miktarı ile verimlilik birleştirilerek tehlikeleri gösterir.

Beyin fırtınası geleneksel grupların (üretilen fikirlerin sayısı ile ölçülür) verimlilik artışı olmamasına rağmen, yine de, moral artırılması, çalışma zevki artırmak ve ekip çalışmasının artırılması gibi yararlar sağlar. Böylece, çok sayıda girişimleri temel tekniği daha etkili varyasyonları geliştirmek beyin fırtınası ya da kullanmak için yapılmıştır.

Temel Kurallar

Beyin fırtınası dört temel kurallar vardır. Bu grupların üyeleri arasında fikir üretimi teşvik sosyal inhibisyon azaltmak ve grup genel yaratıcılığı artırmak için tasarlanmıştır.

Miktarı odaklanın: Bu kural, ıraksak üretimi artırmak atasözünü, miktar ırklar kalitesi ile problem çözme kolaylaştırmak için amaçlayan bir araçtır. Buradaki varsayım olduğunu, daha fazla sayıda üretilen fikirler, radikal ve etkili bir çözüm üretme şansı daha fazla.
Eleştiri Donduracak: Beyin fırtınası, oluşturulan fikirlerin eleştiri 'beklemede' koymak olmalıdır. Bunun yerine, katılımcılar uzanan sürecin bir sonraki kritik bir aşamaya 'eleştiri saklı, fikir ya da ekleyerek odaklanmak gerekir. Askıya alma kararı, katılımcılar, sıradışı fikirleri oluşturmak için çekinmeyin.
Hoşgeldiniz alışılmadık fikirleri: Bir fikir iyi ve uzun bir liste, sıradışı fikirleri memnuniyetle almak için. Bu yeni bakış açıları ve askıya varsayımlara bakarak oluşturulabilir. Bu yeni düşünce yolları, daha iyi çözümler sunmak.
Birleştirin ve fikirler geliştirmek: İyi fikirler sloganı "1 +1 = 3" tarafından önerilen olarak, tek bir iyi iyi bir fikir oluşturmak için kombine edilebilir. Bu dernek bir süreç fikirler bina teşvik etmek olduğuna inanılmaktadır.

Bir beyin fırtınası oturumunda Yöntemi diyagramı

Sorunu belirleme

Bir beyin fırtınası oturumunda, önce sorunu tanımlamak için kritik öneme sahiptir. Sorun, net değil, çok büyük ve özel bir soru gibi yakalanan olmalıdır "cep telefonları için servis artık mevcut değildir, ama gerekli mi?" Çok büyük sorun ise, kendi soru kolaylaştırıcı, her küçük parçalara içine ayrılmalıyız.

Bir arka plan notu oluşturma

Oturum adı, sorun, zaman, tarih, yer ve arka plan notu içeren katılımcılar için davet ve bilgilendirme mektubu. Sorun onlar daha önceden sorun hakkında düşünmek, böylece, bir soru şeklinde açıklanan ve bazı örnek fikirler given.The notlar önceden de katılımcılara gönderilir.

Katılımcılar seçin

Kolaylaştırıcı, katılımcı ve bir fikir toplayıcı oluşan beyin fırtınası paneli oluşturur. 10 veya daha az üyesi bir grup, genel olarak daha verimli. Birçok değişiklikler olabilir ama şu bir kompozisyon önerilmektedir.

Kendini kanıtlamış olan proje birkaç çekirdek üyeler.
Sorunun benzeşme proje dışından birçok misafir,.
Bir fikir toplayıcı önerilen fikirler kayıtları.

Kurşun soruların bir listesini oluşturun

Beyin fırtınası oturumu sırasında yaratıcılık azaltabilir. Şu anda, biz bu fikirlerin bir arada kullanabilir miyim gibi kolaylaştırıcı bir kurşun soruya cevap vermek önererek yaratıcılığı teşvik etmeli? ya da başka bir bakış açısıyla nasıl görünüyor? Bu yol açar, oturum başlamadan önce bir liste hazırlamak için en iyisidir.

Oturum davranış

Kolaylaştırıcı beyin fırtınası oturumu açar ve temel kuralları takip edilmesini sağlar. Tipik bir oturumda adımlar şunlardır:

Acemi katılımcılar eleştiri ortamda maruz ısınma oturum. Basit bir sorun, örneğin neler CEO'su emeklilik mevcut olmalıdır, fikirlerimizi? veya Microsoft Windows geliştirilebilir?
Kolaylaştırıcı sorun sunar ve gerektiğinde daha ileri bir açıklama verir.
Kolaylaştırıcı, kendi fikirleri için beyin fırtınası grubu sorar.
Hiçbir fikirleri gelecek iseniz, kolaylaştırıcı yaratıcılığı teşvik etmek için bir yol önerir.
Tüm katılımcıların fikirlerini, bugünü ve fikir toplayıcı bunları kaydeder.
Netliği sağlamak için katılımcıların fikirlerini ayrıntılı olabilir.
Zaman zaman, kolaylaştırıcı konu hedefine dayalı fikirler düzenler ve tartışmayı teşvik.
Fikirler kategorize.
Bütün listeye herkesin anlamasını sağlamak için gözden geçirilir.
Fikirler çoğaltın ve tabii ki mümkün olmayan çözümler kaldırılır.
Kolaylaştırıcı tüm katılımcılara teşekkür ve her sadakatlerine verir.

Bu süreç

Fikirleri var ama onları sunmak için koyamadık Katılımcılar fikirlerini yazmak ve daha sonra bunları sunmak için teşvik edilmektedir.
Fikir toplayıcı başkanı, örneğin, bir fikir üretimi hedefi teşvik numarasını kullanabilirsiniz, böylece fikirlerin sayısı gerekir: Şu anda 44 fikirler var, 50 olsun izin!
Fikir toplayıcı, yaratıcısı tarafından tasarlanan bir anlam ifade ettiğini teyit etmek için, o birebir yazılı bir deyişle fikir tekrarlamak gerekir.
Daha fazla katılımcı fikir sahibi olmak zaman, en ilişkili bir fikir ile bir öncelik olmalıdır. Bu önceki fikirler üzerinde detaylandırılması teşvik etmek.
Özellikle dört temel kural, sıradışı fikirleri nesil etkisi inhibe azaltabilir ve bir beyin fırtınası oturumu sırasında, yöneticiler ve diğer amirleri, katılan cesareti olabilir.

Değerlendirme

Beyin fırtınası, diğerleri için değerlendirmek ve seçmek için fikir üreten hakkında sadece değildir. Genellikle grup kendisi, nihai aşamada, fikirleri değerlendirmek ve grup için önerilen soruna çözüm olarak birini seçin.

Çözüm kaynakları veya grubun üyesi olmayan veya edinemezler beceriler gerektiren olmamalıdır.
Ek kaynaklar ve becerilerin edinilmesini gerekli ise, bu ilk çözümün parçası olmak gerekiyor.
Ilerleme ve başarıyı ölçmek için bir yol bulunmalıdır.
Çözüm yürütmek için adımlar herkese açık ve her önemli bir role sahip olacaktır, böylece üyelerine atanan mükellef olmalıdır.
Ortak bir karar alma süreci devam etmek için koordineli bir çalışma sağlamak ve proje ilerledikçe olarak görevleri yeniden atamak için var olmalıdır.
Grup nihai çözüm doğru yolda olup olmadığına karar için kilometre taşları değerlendirmelerde olmamalıdır.
Böylece katılımcıların çabalarını korumak katılımı teşvik edilmelidir.

Çeşitlemeler

Nominal grup tekniği
Nominal grup tekniği, tüm katılımcılara süreç içinde eşit söz sahibi olmak teşvik beyin fırtınası bir türüdür. Bu aynı zamanda fikirlerin bir sırada listesini oluşturmak için kullanılır.

Katılımcılar anonim fikirlerini yazmaları istenir. O moderatör fikirlerini toplar ve her grup tarafından oy. Oy eller belirli bir fikir lehine bir gösteri gibi basit olabilir. Bu süreç, damıtma denir.

Damıtma sonra, üst sıradaki fikir veya alt grup için daha da beyin fırtınası için geri gönderilir olabilir. Örneğin, bir grup, bir ürün için gerekli renk çalışabilir. Başka bir grup büyüklüğü vb çalışma ve olabilir. Her grup, listelenen fikirler sıralamasında tüm grup geri gelecektir. Bazen grubun fikirleri yeniden değerlendirilmelidir sonra daha önce bırakılan fikirler tekrar öne çıkarılıyor olabilir.

Bu tekniği kolaylaştırmak için denemeden önce bu süreci kolaylaştırıcı eğitimli olması çok önemlidir. Grup, astar ve süreci benimsemesi için teşvik edilmelidir. Tüm ekip çalışmaları gibi, bu yöntemi ekibi eğitmek için önemli fikirler mücadele önce bir kaç uygulama seans sürebilir.

Grup geçen tekniği

Dairesel bir grup her kişi bir fikir yazıyor ve sonra bazı düşünceler ekler saat yönünde bir sonraki kişi, kağıt parçası geçer. Herkes kağıt onun orijinal parça geri alıncaya kadar devam eder. Bu zamana kadar, bu grup, her fikrin yaygın ayrıntılı olacağı muhtemeldir.

Bu grup aynı zamanda bir "Fikir Defteri" oluşturmak ve bir dağıtım listesi veya kitabın ön yönlendirme kayma sonrası olabilir. Sorunun ilk sayfasında bir açıklama. Kitap almak için ilk kişi dağıtım listesi bir sonraki kişiye kendi fikir ve sonra kitap yolları listeler. İkinci kişi, yeni fikirler günlüğünü ya da bir önceki kişinin fikirlerine ekleyebilirsiniz. Bu dağıtım listesini bitene kadar devam ediyor. Takip toplantının ardından kitabın giriş düşüncelerini tartışmak için düzenlenen "okumak". Bu teknik uzun sürer, ancak bireyler zaman sorun hakkında derin düşünmelerini sağlar.

Takım fikir haritalama yöntemi

Bu yöntem, örgütlenme yöntemi ile beyin fırtınası çalışmaları. Işbirliğini geliştirmek ve fikir miktarını artırmak ve tüm katılımcılara katılım ve hiçbir fikirleri reddedilir şekilde tasarlanmıştır.

Bu süreç, iyi tanımlanmış bir konu ile başlar. Her katılımcı ayrı ayrı beyin fırtınaları, sonra da tüm fikirleri büyük bir fikir haritanın üzerine birleştirilir. Bu konsolidasyon aşamasında fikirlerini arkasındaki anlamları payı olarak, katılımcılar konularda ortak bir anlayış keşfedebilirsiniz. Bu paylaşım sırasında, dernek tarafından yeni fikirler ortaya çıkabilir ve bunların yanı sıra harita eklenir. Tüm fikirleri yakalanır sonra, grup öncelik ve / veya harekete geçebilir.

Elektronik beyin fırtınası

Elektronik beyin fırtınası manuel brainwriting tekniği bir bilgisayar versiyonu. Bu e-posta yoluyla yapılabilir ve tabanlı tarayıcı, ya da peer-to-peer yazılımı kullanabilirsiniz.

Kolaylaştırıcı grup üyeleri soru gönderir ve onlar fikirlerini kolaylaştırıcı geri göndererek bağımsız olarak katkıda bulunur. Kolaylaştırıcı sonra fikirlerin bir listesini hazırlar ve daha fazla geri bildirim için gruba geri gönderir. Elektronik beyin fırtınası gibi üretim engelleme ve değerlendirme endişe olarak, standart beyin fırtınası sorunların çoğu ortadan kaldırır. Bu yöntemin diğer bir avantajı da, tüm fikirleri kendi özgün formu elektronik ortamda arşivlenen ve sonra daha fazla düşünce ve tartışma için sonradan alınmak olabilir. Elektronik beyin fırtınası aynı zamanda normal, geleneksel bir beyin fırtınası oturumunda verimli olacağını daha bir konu üzerinde beyin fırtınası için çok daha büyük gruplar sağlar.

Diğer beyin fırtınası teknikleri, web tabanlı ve katkıda avatar kullanımı yoluyla anonim yorum göndermek için izin. Bu teknik aynı zamanda kullanıcılar katılımcıların fikirlerini ve geri bildirim göndermeden önce "zaman emmek" bazı izin vermek için uzun bir süre, genellikle bir ya da iki hafta içinde oturum açmak için izin verir. Bu teknik, özellikle yeni ürün geliştirme alanında kullanılan, ancak herhangi bir sayı fikirlerin toplanması ve değerlendirilmesi faydalı olacaktır alanlarda uygulanabilir. Columbia Üniversitesi'nden Profesör Olivier Toubia fikir üretimi alanında kapsamlı bir araştırma yürüttü ve teşvikler beyin fırtınası kapsamında son derece değerli olduğu sonucuna varmıştır.

Beyin fırtınası Yönetmen

Yönlendirilmiş beyin fırtınası elektronik beyin fırtınası (yukarıda açıklanan) bir çeşididir. Bu elle veya bilgisayar ile yapılabilir. Beyin fırtınası çalışmaları Yönetmen (iyi bir fikir değerlendirmek için kriterler) oturumu öncesinde bilinen bir çözüm alanı. Eğer biliniyorsa, bu kriterler kasıtlı düşüncesi süreci sınırlamak için kullanılabilir.

Yönlendirilmiş beyin fırtınası, her katılımcıya bir yaprak kağıt (veya elektronik formda) ve beyin fırtınası soru söyledi. Onlar bir yanıt üretmek ve durdurmak, daha sonra tüm gazetelerde (ya da formları) rastgele katılımcılar arasında takas istenir. Katılımcılar aldıkları fikrini bakmak ve ilk kriterlere göre bu fikri geliştiren yeni bir fikir oluşturmak için istenir. Formlar daha sonra tekrar takas ve katılımcıların fikirleri geliştirmek için istenir ve süreç üç veya daha fazla tur tekrarlanır.

Laboratuarda, yönettiği beyin fırtınası gruplarının verimliliğini neredeyse elektronik beyin fırtınası üzerine üçlü tespit edilmiştir.

Beyin fırtınası Bireysel

"Bireysel Beyin Fırtınası" yalnız bir bazında beyin fırtınası kullanımı. Bu genellikle, serbest yazma, ücretsiz konuşma, kelime dernek, ve görsel bir not alma tekniği bir kişi şemada düşüncelerini "örümcek" gibi teknikler içerir. Bireysel beyin fırtınası, yaratıcı yazma yararlı bir yöntemdir ve beyin fırtınası geleneksel grup üstün olduğu kanıtlanmıştır.

Diğer değişmeler

Sorunlardan biri, en iyi sorular sormak için bulmak için olabilir. Bu questorming adı olmuştur. Beyin fırtınası yapmak için bir başka bir sorun için en iyi değerlendirme yöntemleri bulmak için olabilir.

Sonuç

Beyin fırtınası, eğitim ve iş ayarlar grup etkileşimi popüler bir yöntemdir. Yaratıcı çıkış ölçülebilir bir avantaj sağlamaz rağmen, beyin fırtınası, genellikle katılımcılar tarafından alınan keyifli bir egzersiz. Beyin fırtınası yeni varyasyonları üretim engelleme gibi engellerin üstesinden gelmek ve iyi orijinal tekniği üstün ispat edebilir ararlar. Beyin fırtınası olarak sınıflandırılması gerektiğini, bu yeni yöntemler işe ne kadar iyi olsun ya da olmasın, daha fazla araştırma gerektiren sorular.Chartitnow

Advertising

Çince Tanımı | Fransızca Tanımı | İtalyanca Tanımı | İspanyolca Tanımı | Hollandaca Tanımı | Portekizce Tanımı | Almanca Tanımı | Rusça Tanımı | Japonca Tanımı | Yunanca Tanımı | Türkçe tanım | İbranice nedir? | Arapça Tanımı | İsveççe Tanımı | Korece Tanımı | Hintçe Tanımı | Vietnamca Tanımı | Lehçe Tanımı | Tay Tanımı