Kıyaslama


#|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|ZIndex 


Kıyaslama - kısa versiyonu

(1) tanımlamak için yapısal bir yaklaşım, ziyaret edin ve bir organizasyon dünya standartlarında uygulamalar uyum.

(2) başarılı rakipleri (ya da genel olarak örgütler) eğitim ve kendi eylem ya da standartların en iyi seçme süreci. Yeni ürünler programı, pazar için en iyi gelişim süreci yöntemleri ve en iyi süreç kez bulma ve daha sonra bunları gerçekleştirmek için ortaya koyan anlamına gelir.


Kıyaslama - uzun versiyon

Kıyaslama, iş süreçleri ve performans ölçümleri de dahil olmak üzere maliyet, çevrim süresi, verimlilik, ya da yaygın bir endüstri standardı kriter ya da en iyi uygulama olarak kabul edilir başka bir kalite karşılaştırma sürecidir. Esasen, kıyaslama işinizin performansını bir görüntüsünü sağlar ve belirli bir standart ile ilgili olarak nerede olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Sonuç genellikle iyileştirmeler yapmak için değişiklikleri yapmak için bir iş vakası ve "Burning Platformu". Vadeli bir kıyaslama ilk ayakkabılar için insanların ayaklarını ölçmek için ayakkabıcı tarafından kullanılmıştır. Onlar bir "tezgah" Birinin ayağı yere ve ayakkabı desen yapmak için dışarı işareti olacaktır. Kıyaslama en sonra karşılaştırıldığında bir performans metrik belirli bir göstergesi (ölçü birimi başına maliyet, ölçü birimi başına verimlilik, ölçü veya ölçü birimi başına kusurları birimi başına döngü süresi x) kullanarak performansını ölçmek için kullanılır. diğerleri.

Ayrıca "en iyi uygulama benchmarking" veya "süreç kıyaslama" olarak adlandırılan bu kuruluşlar süreçlerini en iyi uygulama şirketlerin süreçlerine ilişkin çeşitli yönlerini değerlendirmek, yönetim ve özellikle stratejik yönetim kullanılan bir süreç, genellikle bir akran grubu içinde karşılaştırma amaçları için tanımlanır. Bu daha sonra, örgütler, bazı performans yönünü artırmak amacı ile iyileştirmeleri yapmak veya genellikle özel en iyi uygulamaları adapte planlar geliştirmek için olanak sağlar. Kıyaslama, bir kerelik bir olay olabilir, ama genellikle sürekli bir süreç kuruluşlar sürekli olarak kendi uygulamalarını geliştirmek isteyen olarak kabul edilir.

Popülerlik ve kıyaslama faydaları
Küresel Kıyaslama Ağı, 22 ülkede temsil kıyaslama merkezleri ağı ile kıyaslama üzerine kapsamlı bir araştırma, 2008 yılında işletmeye açıldı. Kuruluşlar, 40'ı aşkın ülkeden 450'den fazla yanıt verdi. Sonuçlar gösterdi:

Misyon ve Vizyon Bildirimi ve Müşteri (Client) Anketler, SWOT analizi (% 72) ve Gayri Kıyaslama (% 68) takip 20 iyileştirme araçları, en çok (% 77 kuruluşların) kullanılır. Performans Kıyaslama tarafından kullanılan (% 49) ve En İyi Uygulama Kıyaslama (% 39) idi.
Popülerlik önümüzdeki üç yıl içinde en artması muhtemeldir araçları Performans Kıyaslama, Gayri Kıyaslama, SWOT ve En İyi Uygulama Kıyaslama. % 60'ın üzerinde, şu anda bu araçları kullanarak değildir kuruluşların önümüzdeki üç yıl içinde bunları kullanmak için büyük olasılıkla göstermiştir.
İşbirlikçi kıyaslama [değiştir]
Kıyaslama, aslında Rank Xerox tarafından resmi bir süreç olarak icat, genellikle bireysel şirketler tarafından yürütülmektedir. Bazen şirketler grupları (örneğin bağlı ortaklıkları, farklı ülkelerde çok uluslu bir) işbirliği içinde yürütülmektedir olabilir. Bir örnek, endüstri derneği aracılığıyla 1997 yılından bu yana gönüllü bir işbirliği kıyaslama süreci boyunca yürütülen Hollandalı belediye ait su tedarik şirketleri,. Başka bir örnek, İngiltere'de inşaat sektöründe 1990 sonu yine kendi sektöründe dernek aracılığıyla bu yana Birleşik Krallık Hükümeti'nin finansal desteği ile kıyaslama gerçekleştirdi.

Prosedür

Evrensel olarak kabul edilmiş tek bir kıyaslama süreci yoktur. Kıyaslama geniş itiraz ve kabulü, ortaya çıkan çeşitli kıyaslama metodolojileri yol açmıştır. Kıyaslama Kaiser Associates tarafından yazılmış ilk kitap, bir 7-adımlı bir yaklaşım sundu. Robert, 1989 yılında kıyaslama ilk kitap yazdı Camp () [2], kıyaslama için 12 aşamalı bir yaklaşım geliştirdik.

12 sahne metodoloji 1 oluşuyordu. Önümüzdeki 2 konu seçin. Süreci 3 tanımlayın. Potansiyel ortaklar 4 belirleyin. Veri kaynakları 5 belirleyin. Veri toplama ve ortakları 6 seçin. 7 boşluğu belirleyin. Süreç farklılıkları 8 oluşturulması. Hedef gelecekteki performansını 9. 10 iletişim kurun. Hedef 11 ayarlayın. 12 uygulanması. Recalibrate / gözden geçirin.

Aşağıda tipik bir kıyaslama metodolojisinin bir örnek:

Sorun alanları belirlemek kıyaslama herhangi bir iş süreci veya fonksiyon uygulanmış olabileceğinden, bir dizi araştırma teknikleri gerekebilir. Bunlar, odak grupları gibi araştırma teknikleri veya derinlemesine pazarlama araştırma, nicel araştırma, anketler, anket, yeniden mühendislik analizi, süreç haritalama, kalite kontrol varyans raporları, ya da mali gayri, müşterileri, çalışanları, ve tedarikçileri ile görüşmeler: oran analizi. Diğer kuruluşlar ile karşılaştırıldığında başlamadan önce kendi organizasyon işlevi, süreçleri biliyoruz esastır; taban astarı performansını iyileştirme çabası ölçülebilir karşı bir noktası sağlar.
Benzer süreçler diğer sanayi tanımlayın - Örneğin / o zorlukları devredecektir diğer alanları belirlemek için çalışacağını söyledi bağımlılığı tedavi el off iyileştirilmesi ilgilenmişlerdir. Bu hava trafik kontrol kuleleri arasında, cep telefonu değiştirme, kurtarma odalarda ameliyat sonrası hasta transferi içerebilir.
Bu alanlarda lider kuruluşların belirlenmesi, herhangi bir sanayi ve herhangi bir ülkede çok iyi bakın. Müşteriler, tedarikçiler, finansal analistler, ticaret birlikleri ve hangi şirketlerin incelenmeye değer olduğunu belirlemek için dergi danışın.
Tedbirler ve uygulamalar için anket şirketleri, iş süreci alternatifleri ve önde gelen firmalarından tanımlamak için kullanılan önlemler ve uygulamaların ayrıntılı anketler kullanılarak Şirketleri hedef belirli iş süreçlerini. Anketler genellikle nötr dernek ve danışmanlar tarafından gizli verileri korumak için maskeli.
Öncü uygulamaları belirlemek için "en iyi uygulama" şirketleri ziyaret - Şirketler genellikle karşılıklı bir kıyaslama grubunun tüm taraflara bilgi yararlı alışverişi ve grup içinde sonuçlarını paylaşmak için kabul eder.
Yeni ve geliştirilmiş iş uygulamaları hayata öncü uygulamaları alın ve özel fırsatları belirlenmesini içeren uygulama planları geliştirmek, proje finansman ve organizasyon süreci göstermiştir değer kazanma amaçlı fikirler satan.

Kıyaslama Maliyeti

Kıyaslama, orta derecede pahalı bir süreç, ama en kuruluşları daha fazla kendini amorti eder. Maliyetleri üç ana türü vardır:

Maliyetleri Ziyaret - Bu otel odalarında, seyahat giderleri, yemek, bir belirteç hediye, ve kayıp emek zamanı içerir.
Zaman masraflar kıyaslama ekibi üyeleri, sorunları araştıran, istisnai çalışma ziyaretleri, ve uygulama bulmak zaman yatırım olacaktır. Ek personel gerekli olabilir, böylece her gün bir parçası için olağan görevleri onları alıp götürür.
Kıyaslama Veritabanı masraflar günlük prosedürleri içine kıyaslama kurumsallaştırmak Organizasyonlar şimdi her en iyi uygulama ile ilgili en iyi uygulamalar ve şirketlerin bir veritabanı oluşturmak ve korumak için kullanışlı bulabilirsiniz.
Kıyaslama maliyet, son birkaç yılda ayağa fırladılar pek çok internet kaynakları kullanılarak büyük ölçüde azaltılabilir. Kıyaslama süreci çok daha hızlı ve daha ucuz hale örgütleri, iş sektörleri ve ülkelerin kriterleri ve en iyi uygulamaları yakalamak için bu hedefliyoruz.

Teknik Kıyaslama / Ürün Kıyaslama

Başlangıçta bir bakış açısıyla yeni durumlar (yukarıya bakınız) mümkün olan en iyi performansı elde etmek için mevcut kurumsal stratejileri karşılaştırmak için kullanılan teknik, son zamanlarda teknik ürün karşılaştırma uzatıldı. Bu işlem genellikle "Teknik Benchmarking" ya da "Ürün Kıyaslama" olarak adlandırılır. Kullanımı dünya çapında mevcut en iyi teknolojileri uygulayarak, mümkün olan en düşük maliyetle, hassas kullanıcı beklentilerinize uygun ürünler tasarlamak için hayati önem taşıdığı, özellikle de, ("Otomotiv Kıyaslama"), otomotiv endüstrisi içinde geliştirilmiştir. Birçok veri mevcut araba ve kendi sistemlerini tamamen sökülmesi ile elde edilir. Bu tür analizler, başlangıçta-ev, otomobil üreticileri ve tedarikçileri tarafından yapılmıştır. Ancak, pahalı olduğu gibi, onlar giderek bu alanda uzmanlaşmış firmalara outsource. Nitekim, dış kaynak kullanımı, her şirket için maliyeti (maliyet paylaşımı) ve çok verimli araçlar geliştirme (standartlar, yazılım) ciddi bir düşüş sağladı.

Kıyaslama Türleri

Benchmarking Süreci başlatan firma, iş süreçlerinin belirlenmesi ve bir veya daha fazla kriter firmalardan en iyi uygulamaları gözlemlemek amacı ile gözlem ve araştırma odaklanmıştır. Etkinlik analizi, objektif kriter maliyet ve verimlilik nerede gerekli olacak; giderek arka-ofis süreçleri dış kaynak kullanımı dikkate olabilir uygulanır.
Finansal kıyaslama bir finansal analiz, performans ve genel rekabet gücünü ve verimliliğini değerlendirmek için bir çaba sonuçlarını karşılaştırarak.
Kıyaslama bir yatırımcı perspektifinden uzanan bir yatırımcı açısından alternatif yatırım fırsatları olarak kabul edilebilir emsal şirketler de karşılaştırmak için kıyaslama evren.
Performans kıyaslama başlatan firma, ürün ve hizmetlerin hedef işletmeler ile karşılaştırarak kendi rekabetçi konumunu değerlendirmek sağlar.
Ürün kıyaslama - yeni ürün veya mevcut olanları yükseltme tasarlama süreci. Bu süreç bazen güçlü ve zayıf yönlerini bulmak için rakip ürünlerin dışında alıyor tersine mühendislik içerebilir.
Stratejik kıyaslama - Başkaları nasıl rekabet gözlemleyerek içerir. Bu tip diğer sanayi bakmak için en iyi, yani genellikle endüstri spesifik değildir.
Fonksiyonel kıyaslama - bir şirket bu özel fonksiyon çalışmasını geliştirmek amacıyla tek bir işlev kıyaslama durulacak. Karmaşık fonksiyonlar, İnsan Kaynakları, Finans ve Muhasebe ve Bilgi ve İletişim Teknolojisi gibi maliyet ve verimlilik açısından doğrudan karşılaştırılabilir olması muhtemel ve geçerli bir karşılaştırma yapmak için süreçlerin içine ayrıştırılmış gerekebilir.
Sınıf kıyaslama - en iyi, önde gelen bir rakip ya da belirli bir işlev yürütmektedir şirket eğitim gerektirir.
Operasyonel kıyaslama - personel ve verimlilik olarak uygulanan prosedürler, görev akışı ve analiz için her şeyi kucaklar.

Metrik Kıyaslama

Karşılaştırmalar yapmak için başka bir yaklaşım, güçlü ve zayıf performans birimleri belirlemek için daha fazla agregatif maliyet veya üretim bilgileri kullanmayı gerektirir. Metrik kıyaslama kullanılan en yaygın iki kantitatif analiz formları, veri zarfın analizi (DEA) ve regresyon analizi. DEA, verimli bir firmanın belirli bir pazar elde etmek için gerekir maliyet düzeyinde tahmin ediyor. Altyapı düzenleme, DEA maliyetleri ek kar ile etkin sınırına yakın olan şirketler / işletmecileri ödüllendirmek için kullanılabilir. Regresyon analizi, ortalama firma ulaşmak için ne olması gerektiğini tahmin ediyor. Ortalamadan daha kötü bir performans firmalar cezalandırılmış ise ortalama ödüllendirilir daha iyi bir performans regresyon analizi firmalar. Bu kıyaslama çalışmaları, dışarıdan bir endüstri operatörlerin performansını değerlendirmek için izin kıstas karşılaştırmalar oluşturmak için kullanılır. Stokastik sınır analizi de dahil olmak üzere gelişmiş istatistiksel teknikler, çeşitli sanayi bir dizi, okullar, hastaneler, su hizmetlerinin ve elektrikli araçlar uygulamalar da dahil olmak üzere yüksek performans ve zayıf performans tanımlamak için kullanılmıştır.

Metrik Kıyaslama için en büyük zorluklardan biri farklı şirketler ve / veya aya göre kullanılan çeşitli metrik tanımları. Ölçüm tanımları da aynı örgüt içinde liderlik ve önceliklerinde değişiklikler nedeniyle zaman içinde değişebilir. Ölçümlerini tanımları karşılaştırıldığında birimleri arasında yaygındır ve iyileştirmeler doğrulanabilir, böylece zamanla değişmez zaman en yararlı karşılaştırmalar yapılabilir.Chartitnow

Advertising

Çince Tanımı | Fransızca Tanımı | İtalyanca Tanımı | İspanyolca Tanımı | Hollandaca Tanımı | Portekizce Tanımı | Almanca Tanımı | Rusça Tanımı | Japonca Tanımı | Yunanca Tanımı | Türkçe tanım | İbranice nedir? | Arapça Tanımı | İsveççe Tanımı | Korece Tanımı | Hintçe Tanımı | Vietnamca Tanımı | Lehçe Tanımı | Tay Tanımı