Burza mózgów


#|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|ZIndex 


Burza mózgów - wersja skrócona

(1) Proces przechwytywania pomysłów ludzi i organizowanie swoich myśli wokół wspólnych tematów.

(2) Grupa metod rozwiązywania problemów stosowane przy tworzeniu koncepcji produktu, istnieje wiele modyfikacji w formacie użytkowania, każda odmiana z własnym imieniu.


Burza mózgów - wersja długa

Burza mózgów jest techniką twórczości grupy przeznaczony do generowania dużej ilości pomysłów na rozwiązanie problemu. W 1953 roku metoda została spopularyzowana przez Alex Faickney Osborn w książce Applied Imagination. Osborn zaproponował grup może się podwoić ich twórczości z burzy mózgów.

Mimo burzy mózgów stało się popularną techniką grupy, naukowcy nie znaleźli dowodów na jego skuteczność do poprawy zarówno ilość lub jakość pomysły. Ze względu na takie problemy, jak rozproszenie, próżnują społeczne, obawa oceny, a blokowanie produkcji, burza mózgów grupy są nieco bardziej skuteczne niż inne rodzaje grup i są one rzeczywiście mniej skuteczne niż osób pracujących niezależnie od siebie. W Encyclopedia of Creativity, Tudor Rickards, w jego wejścia w burzy mózgów, podsumowuje jej kontrowersje i wskazuje na niebezpieczeństwa conflating wydajności w pracy z grupami ilości pomysłów.

Chociaż tradycyjne burzy mózgów nie zwiększa produktywność grup (mierzona przez liczbę pomysły), nadal może zapewnić korzyści, takie jak zwiększenie morale, zwiększając przyjemność pracy i poprawy pracy zespołowej. Dlatego wiele wysiłków w celu poprawy burzy mózgów lub efektywniejsze wykorzystanie odmiany podstawowe techniki.

Podstawowe reguły

Istnieją cztery podstawowe zasady, w burzy mózgów. Są to na celu zmniejszenie zahamowań społecznych wśród członków grupy, stymulować generowania pomysłów i ogólny wzrost kreatywności grupy.

Skoncentruj się na ilość: Ta zasada jest sposób na poprawę rozbieżne produkcji, mających na celu ułatwienie rozwiązywania problemów poprzez maksyma, ilość ras jakości. Zakłada się, że większa liczba pomysły, tym większa szansa na uzyskanie radykalne i skuteczne rozwiązanie.
Wstrzymać krytyki: w burzy mózgów, krytyka pomysły, należy umieścić "zawieszone". Zamiast tego, uczestnicy powinni skupić się na rozszerzenie lub dodanie do idei, zastrzegając krytykę na później "stadium krytyczne" procesu. Poprzez zawieszenie wyroku, uczestnicy będą czuć się swobodnie, aby wygenerować niezwykłe pomysły.
Zapraszamy na niezwykłe pomysły: Aby uzyskać dobry i długiej listy pomysłów, niezwykłe pomysły są mile widziane. Mogą być generowane przez patrząc z nowej perspektywy i założenia zawieszenia. Te nowe sposoby myślenia mogą zapewnić lepsze rozwiązania.
Łączenie i poprawy pomysłów: Dobre pomysły mogą być łączone w jeden lepiej dobry pomysł, jak sugeruje hasło "1 +1 = 3". Uważa się, że stymulują budynku pomysłów w procesie stowarzyszenia.

Diagram burzy mózgów Metoda sesji

Ustaw problem

Przed sesji burzy mózgów, bardzo ważne jest zdefiniowanie problemu. Problem musi być jasne, nie za duży, i zdobył w konkretnej kwestii, takich jak "Jakie usługi dla telefonów komórkowych nie jest już dostępny, ale potrzebne?". Jeśli problem jest zbyt duży, prowadzący powinien podzielić go na mniejsze części, każdy z własnym pytanie.

Tworzenie notatki tle

Notatkę w tle jest zaproszenie i list informacyjnych dla uczestników, zawierający nazwę sesji, problemy, czas, datę i miejsce. Problem jest opisany w formie pytania, a niektóre pomysły przykładem są given.The memo jest wysyłane do uczestników z dużym wyprzedzeniem, tak aby mogli oni myśleć o problemie wcześniej.

Wybierz uczestników

Prowadzący komponuje burzy mózgów panel, składający się z uczestników i kolektor pomysł. Grupa 10 lub mniej członków jest zwykle bardziej wydajne. Wiele wariantów są możliwe, ale następujący skład sugeruje.

Kilku członków trzon projektu, które sprawdziły się.
Kilka osób z zewnątrz projektu, z powinowactwem do problemu.
Jednym z pomysłów kolekcjonera rekordy proponowanych pomysłów.

Utwórz listę prowadzić pytania

Podczas burzy mózgów sesji kreatywności może się zmniejszyć. W tym momencie prowadzący powinien stymulować kreatywność, sugerując prowadzić odpowiedzieć na pytanie, jak możemy połączyć te pomysły? Albo jak o patrząc z innej perspektywy?. Najlepiej jest przygotować wykaz takich prowadzi przed rozpoczęciem sesji.

Prowadzenia sesji

Prowadzący prowadzi sesję burzy mózgów i zapewnia, że ​​podstawowe zasady są przestrzegane. Kroki w typowej sesji są:

Rozgrzewka sesji, narażać uczestników początkujących w środowisku bez krytyki. Prosty problem burzę mózgów, na przykład Jaki powinien być obecny CEO emeryturę? lub Co można poprawić w systemie Microsoft Windows?.
Prowadzący przedstawia problem i daje dalsze wyjaśnienia w razie potrzeby.
Prowadzący prosi burza mózgów grupy dla swoich pomysłów.
Jeśli nie pomysły najbliższych, prowadzący proponuje prowadzić zachęcić ich do kreatywności.
Wszyscy uczestnicy zgłaszają pomysły, a kolektorem pomysł zapisuje je.
W celu zapewnienia jasności, uczestnicy mogą rozwinąć swoje pomysły.
Gdy czas minął, koordynator organizuje idei opartych na cel temat i zachęca do dyskusji.
Pomysły są podzielone na kategorie.
Cała lista jest weryfikowana, by zapewnić, że każdy rozumie idei.
Duplikaty pomysłów i oczywiście niewykonalne rozwiązania są usuwane.
Prowadzący dziękuje wszystkim uczestnikom i daje każdemu wyraz uznania.

Proces

Uczestnicy, którzy mają pomysły, ale nie byli w stanie przedstawić je zachęca do zapisania pomysłów i przedstawić je później.
Kolektor pomysł powinien liczba pomysłów, tak, że przewodniczący tego numeru w celu zachęcenia celu generowania pomysłów, na przykład: Mamy 44 pomysłów teraz przejdźmy do 50!.
Kolektor pomysł powinien powtórzyć pomysł w słowach on napisał dosłownie, aby potwierdzić, że wyraża ona sens zamierzony przez autora.
Po więcej uczestników mają pomysły, jednej z ideą najbardziej kojarzy powinna mieć priorytet. To, aby zachęcić opracowanie na poprzednich pomysłów.
Podczas burzy mózgów, menedżerów i innych przełożonych może zniechęcać do uczestnictwa, ponieważ może on hamować i zredukować efekt czterech podstawowych zasad, zwłaszcza pokolenia niezwykłych pomysłów.

Ocena

Burza mózgów to nie tylko generowanie pomysłów innych, by ocenić i wybrać. Zazwyczaj sama grupa będzie w końcowym etapie oceny pomysłów i wybrać jeden jako rozwiązanie problemu proponuje się grupy.

Rozwiązanie nie wymaga zasobów i umiejętności członków grupy nie ma lub nie można uzyskać.
Jeżeli uzyskanie dodatkowych zasobów lub umiejętności jest konieczne, które należy w pierwszej części roztworu.
Musi istnieć sposób pomiaru postępu i sukcesu.
Kroki w celu przeprowadzenia rozwiązanie musi być jasne dla wszystkich, i łatwo poddające się są przypisane do członków tak, że każdy będzie miał ważną rolę.
Musi być wspólny proces podejmowania decyzji w celu umożliwienia skoordynowanego wysiłku, aby kontynuować, a do ich przekazania zadań projektu rozwija.
Nie powinno być ocen na etapy, aby zdecydować, czy grupa jest na dobrej drodze w kierunku ostatecznego rozwiązania.
Powinny istnieć zachęty do uczestnictwa, tak aby uczestnicy utrzymać swoje wysiłki.

Wariacje

Nominalna technika grupy
Technika grupy nominalnej jest rodzajem burzy mózgów, który zachęca wszystkich, aby uczestnicy mieli równy głos w tym procesie. Jest również stosowany w celu wygenerowania liście rankingowej pomysłów.

Uczestnicy są proszeni o napisanie swoich pomysłów anonimowo. Wtedy moderator zbiera pomysły i każda z nich jest głosowanie przez grupę. Głosowanie może być tak proste, jak podniesienie ręki na rzecz danej idei. Ten proces nazywa się destylacją.

Po destylacji, najwyższej pozycji w rankingu pomysły mogą być wysyłane do grupy lub podgrupy do dalszych burzy mózgów. Na przykład, jedna grupa może pracować na wymagany kolor w produkcie. Inna grupa może pracować na wielkość, i tak dalej. Każda grupa wróci do całej grupy do rankingu wymienionych pomysłów. Czasem pomysły, które wcześniej spadły mogą zostać wysunięte ponownie, gdy grupa ponownej ocenie pomysłów.

Ważne jest, aby koordynator być przeszkolony w tym procesie przed przystąpieniem do ułatwienia tej techniki. Grupa należy zagruntować i zachęca do przyjęcia procesu. Podobnie jak wszystkie wysiłki zespołu, może to potrwać kilka sesji treningowych do szkolenia zespołu w sposób przed rozwiązywaniu ważnych idei.

Technika przekazywania grupy

Każda osoba w okrągłym grupy zapisuje jeden pomysł, a następnie przekazuje kartkę do następnej osoby w kierunku wskazówek zegara, który dodaje kilka myśli. Trwa to do chwili u każdego jego oryginalny kawałek papieru z powrotem. W tym czasie, jest prawdopodobne, że grupa będzie miała dokładnie opracowany na każdy pomysł.

Grupa może również utworzyć "Book Idea" i po listy dystrybucyjnej lub wysyłkową do przodu książki. Na pierwszej stronie znajduje się opis problemu. Pierwsza osoba, która otrzyma książkę listy swoich pomysłów, a następnie kieruje książkę do następnej osoby na liście dystrybucyjnej. Druga osoba może zalogować się nowe pomysły, lub dodać do pomysłów poprzedniej osoby. To trwa aż do wyczerpania listy dystrybucyjnej. Kontynuacji "odczytać" spotkanie następnie utrzymuje się w celu przedyskutowania pomysłów rejestrowane w książce. Technika ta trwa dłużej, ale daje czas osobom głęboko myśleć o problemie.

Idea metody mapowania zespół

Ta metoda burzy mózgów pracuje metodą stowarzyszenia. Może usprawnić współpracę i zwiększyć ilość pomysłów i jest zaprojektowany tak, aby wszyscy uczestnicy uczestniczyć i nie pomysły są odrzucane.

Proces rozpoczyna się w temacie ściśle określone. Każdy uczestnik indywidualnie burzy mózgów, wszystkie pomysły są połączone na jednej dużej mapie pomysł. W tej fazie konsolidacji, uczestnicy mogą odkryć wspólne zrozumienie problemów, ponieważ akcje znaczenia za ich pomysłów. Podczas tej wymiany, nowe pomysły mogą powstać przez stowarzyszenie, i zostaną one dodane do mapy, jak również. Kiedy już wszystkie pomysły są zrobione, grupa może priorytetów i / lub podjęcia działania.

Elektroniczne burza mózgów

Elektroniczne burza mózgów to skomputeryzowany wersji podręcznika techniki brainwriting. Można to zrobić za pośrednictwem poczty elektronicznej i może być opartego na przeglądarce, lub użyj peer-to-peer.

Koordynator wysyła pytanie z członkami grupy, a przyczyniają się one niezależnie, wysyłając swoje pomysły z powrotem do moderatora. Prowadzący następnie sporządza listę pomysłów i wysyła go z powrotem do grupy o opinie. Elektroniczne burza mózgów eliminuje wiele problemów standardowych burza mózgów, takich jak blokowanie produkcji i obawa oceny. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że wszystkie pomysły mogą być archiwizowane w formie elektronicznej w ich oryginalnej postaci, a następnie pobrać później do dalszego myślenia i dyskusji. Elektroniczne burzy mózgów pozwala również znacznie większych grup do burzy mózgów na temat, niż normalnie produkcyjnych w tradycyjnej sesji burzy mózgów.

Inne techniki burzy mózgów internetowych i pozwalają przyczyniają się do postu uwag anonimowo za pomocą avatarów. Technika ta pozwala użytkownikom na logowanie przez dłuższy okres czasu, zazwyczaj jeden lub dwa tygodnie, aby umożliwić uczestnikom pewne "czas zanurzenia" przed wysłaniem ich pomysły i opinie. Technika ta została wykorzystana w szczególności w zakresie rozwoju nowych produktów, ale może być stosowana na wiele obszarów, w których zbieranie i ocenianie pomysłów byłoby przydatne. Profesor Olivier Toubia z Columbia University przeprowadził szeroko zakrojone badania w dziedzinie generowania pomysłów i doszła do wniosku, że zachęty są niezwykle cenne w kontekście burzy mózgów.

Reżyseria: burza mózgów

Reżyseria burzy mózgów jest odmianą elektronicznej burzy mózgów (opisane powyżej). Można to zrobić ręcznie lub za pomocą komputerów. Reżyseria: burza mózgów działa, gdy przestrzeń rozwiązań (czyli kryteria oceny to dobry pomysł) jest znany przed sesją. Jeśli wiadomo, że kryteria mogą być wykorzystywane do celowego ograniczyć proces myśli.

W reżyserii burza mózgów, każdy uczestnik otrzymuje jeden arkusz papieru (lub w formie elektronicznej) i powiedział, burzy mózgów pytanie. Są one poproszone o jedną odpowiedź i zatrzymania, a następnie wszystkie dokumenty (lub formy) są losowo wymieniane między uczestnikami. Uczestnicy proszeni są o spojrzenie na pomysł, że otrzymał i utworzyć nowy pomysł, że poprawia się na ten pomysł w oparciu o wstępne kryteria. Formularze są następnie zamieniane ponownie i respondenci proszeni są o poprawę na pomysły, a proces jest powtarzany dla trzech lub więcej rund.

W laboratorium, w reżyserii burzy mózgów okazało się prawie trzykrotnie wydajność grup powyżej elektronicznych burzy mózgów.

Indywidualne burza mózgów

"Indywidualne Burza mózgów" jest stosowanie burzy mózgów na podstawie samotny. To zwykle obejmuje takie techniki jak wolne pisanie, mówienie wolny, stowarzyszenia słowa, a "pajęczyny", która jest wizualnym notatek technika, w której schemat ludzi myśli. Indywidualne burzy mózgów jest użyteczną metodą twórczego pisania i okazało się być lepszym niż tradycyjne grupy burzy mózgów.

Inne warianty

Jednym z problemów może być znaleźć najlepszą pytania. To był nazywany questorming. Innym z problemów burzy mózgów można znaleźć najlepsze metody oceny problemu.

Wniosek

Burza mózgów jest popularną metodą interakcji grupy w ustawieniach zarówno edukacyjnych i biznesowych. Mimo, że nie daje wymierne korzyści w twórczości, burzy mózgów jest przyjemne ćwiczenia, które jest zazwyczaj dobrze przyjęty przez uczestników. Nowsze odmiany burzy mózgów starają się pokonać bariery takie jak blokowanie produkcji i może okazać się lepsza od oryginalnej techniki. Jak dobrze tych nowszych metod pracy, i czy nie powinny być one klasyfikowane jako burza mózgów, są pytania, które wymagają dalszych badań.Chartitnow

Advertising

Definicja w chińskim | Definicja w języku francuskim | Definicja w języku włoskim | Definicja w języku hiszpańskim | Definicja w języku niderlandzkim | Definicja w języku portugalskim | Definicja w języku niemieckim | Definicja w języku rosyjskim | Definicja w języku japońskim | Definicja w języku greckim | Definicja w języku tureckim | Definicja w języku hebrajskim | Definicja w języku arabskim | Definicja w języku szwedzkim | Definicja w języku koreańskim | Definicja w języku hindi | Definicja w języku wietnamskim | Definicja w języku polskim | Definicja w Tajlandii